هرآنچه که در مورد چاپ کارت ویزیت باید بدانیم

خانه مطالب آموزشی هرآنچه که در مورد چاپ کارت ویزیت باید بدانیم

کارت ویزیت یکی از پر استفاده ترین کارهای چاپی که هر فرد، موسسه، شرکت و … در هر درجه یا رتبه ای مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ کارت ویزیت به دو صورت امکان پذیر میباشد.
۱- چاپ کارت ویزیت دیجیتال             ۲ – چاپ کارت ویزیت افست
چاپ کارت ویزت دیجیتال :
دراین روش کارتها بر روی شیت های A3، A4 یا B4 چیده شده (مانند شکل های زیر) و توسط دستگاه چاپ دیجیتال ورقی (تونری – لیزری) بصورت یکرو یا دو رو چاپ میگردد. در چاپ دیجیتال کارت ویزیت امکان چاپ بر روی انواع متریال گلاسه، کتان، لمینت مات و براق، پی وی سی و شیشه ای مات و براق وجود دارد.امکان نمونه گیری قبل از چاپ برای اطمینان از درست بودن رنگ، خوانائی و اندازه فونتهای چاپی یکی از مزیت های چاپ دیجیتال کارت ویزیت میباشد.
01
02
03
چاپ کارت ویزیت افست :
چاپ افست کارت ویزیت به دو صورت انجام میشود :
۱- چاپ کارت ویزیت افست شیت عمومی          ۲- چاپ کارت ویزیت شیت اختصاصی
چاپ کارت ویزیت شیت عمومی
در این روش کارتهای گوناگون که از مشتریان مختلف سفارش گرقته شده است (البته برای یک جنس مشترک) را در یک شیت چیده و به چاپ می رسد بدیهی است که در این روش به علت اینکه تمامی کارتها کنار هم چیده می شوند یک هزینه چاپ برایشان در نظر گرفته شده و ارزانتر از حالت اختصاصی می باشند وی به همین علت کنترل رنگی بر روی تک تک کارتها وجود نداشته و امکان کمتر یا بیشتر شدن رنگ تا ۱۵ درصد وجود دارد. در فرم عمومی همه کارتها به یک اندازه معمولا (۸٫۵*۴٫۸) چاپ شده و در صورتی که بخواهیم یک میلی متر یک کارت بزرگتر کنید باید هزینه چاپ را دو برابر بپردازید.در کل کارت چاپ شده در فرم شیت عمومی یک کارت ارزان قیمت برای افراد، شرکت ها و مغازه ها میباشد که مصرف آنها زیاد بوده و حساسیت بالائی برای چاپ کارت خود ندارند.
چاپ کارت ویزیت شیت اختصاصی :
در این روش فقط یک عنوان بخصوص با رنگ یکسان برای مشتری در یک فرم چیده و چاپ می شود، امکان چاپ براساس نمونه گیری در این روش وجود داشته واندازه کارتها به دلخواه مشتری قابل تغییر است. قیمت کارتها در این روش نسبت به شیت عمومی بین دو تا ۱۰ برابر امکان اضافه شدن دارد (این افزایش به تعداد و عنوان بندی کارتها بستگی دارد). صرفنظر از هزینه بالای چاپ کارت، این روش بالاترین کیفیت و تنوع متریال چاپی را دارامی باشد و برای افراد، مغازه ها و شرکتهایی که حساسیت بالائی برای چاپ کارت خود دارند مناسب می باشد.
نکات مهم در طراحی و چاپ کارت ویزیت : 

  • مشخصات فایل ارسالی
  • حاشیه و کادر
  • فونتها و رنگ

مشخصات فایل ارسالی : برای چاپ کارت ویزیت فرمت فایل ارسالی بهتر است JPG یا PDF باشد و در صورتی که فایل ارسالی TIFF است حتما موقع سیو(SAVE) کردن دکمه LZW را تیک برنید.سیستم رنگی برای روش افست حتما CMYK ودر سیستم دیجیتال فرقی نمی کند ولی RGB باعث پایین آمدن حجم فایل و ارسال را راحتر میکند. در هر دو روش فایل ارسالی حتما۳۰۰dpi  باشد. اندازه کارت در سیستم دیجیتال و افست شیت اختصاصی آزاد و تا اندازه ۷/۵*۱۰(قبل از برش) امکان چاپ را دارد ولی در سیستم شیت عمومی حتما باید اندازه فایلها  ۸/۴*۵/۸  باشد.
توجه داشته باشید که اگر از نرم افزارهای غیر حرفه ای مانند office و غیره استفاده می نمائید فایل خود را حتما خروجی PDF بگیرید و سپس ارسال نمائید در غیر اینصورت احتمال بهم خوردن طرح بندی یا فونتهای شما وجود دارد.
حاشیه و کادر : تنظیم حاشیه کارت برای برش یکی از مهمترین موضاعات در طراحی کارت ویزیت می باشد که در زیبائی و شکیل بودن کارت نهایی بسیار موثر است. در روش چاپ دیجیتال کارت ویزیت به علت وجود کج کشی قسمت کلاج دستگاههای چاپ دیجیتال حاشیه برش باید بیشتر در نظر گرفته شود. عموما فاصله بین ۵ تا ۸ میلی متر، یک فاصله استاندارد برای کارت ویزیت دیجیتال میباشد.در چاپ افست این فاصله میتواند تا ۳ الی ۴ میلیمتر تقلیل پیدا کند. در هر صورت باید توجه داشت که طرح کارت بعد از برش (۲ الی ۳ میلیمتر) خیلی به لبه نزدیک نشود تا زیبائی خود را حفظ کند. استفاده از کادر در کارت ویزیت در هر دو روش افست و دیجیتال توصیه نمی گردد به علت اینکه در هنگام برش بسته به میزان تعداد کارتی که روی هم برش می خورد ۱ تا ۳ میلیمتر اختلاف برش از بالا تا پائین بوجود آمده که باعث تفاوت در فاصله کادر تا لبه کارت میشود.
فونت ها و رنگ : اندازه فونت ها در طراحی کارت ویزیت بسیار مهم است و رابطه مستقیم با خوانائی کارت دارد. بهتر است بعد از انتخاب نوع و اندازه فونت مورد نیاز با یک دستگاه چاپگر از خوانائی فونت مورد نظر در اندازه  واقعی کارت اطمینان حاصل نمائید در صورتیکه در حالت استاندارد توصیه می گردد که اندازه فونت ها از ۷ یا ۸ کوچکتر نباشد (البته این اندازه بستگی به نوع فونت دارد ودر بعضی از فونت ها مانند فونت های شکسته این رقم به ۹ یا ۱۰ می رسد) . حتمت سعی کنید که رنگ فونت خود را در صورت مشکی بودن بصورت تک رنگ مشکی ۱۰۰ در نظر بگیرید که به خوانائی آن کمک بسیار میکند.در استفاده از رنگ ها سعی کنید بجای استفاده از پالت رنگ از وارد کردن مستقیم درصد رنگی استفاده کنید. استفاده از رنگهای اصلی و رنگهای که با دو یا سه رنگ حداکثر ساخته میشود خروجی بهتری (مخصوصا چاپ در شیت عمومی) دارد. نکته آخری که به آن می پردازیم استفاده از رنگها با درصد مشکی بالای ۵۰ درصد است عموما این رنگها مخصوصا در چاپ دیجیتال بسیار شبیه هم بوده و به رنگ تیره دیده می شود و بهتر است در صورت استفاده از دو رنگ همجوار درصد مشکی موجود در آنها حداقل ۴۰ درصد با هم تفاوت داشته باشد.